Denemeniz Gereken 5 Fas Yemeği

Fas yemeklerinin çoğunda tarçın, kimyon, hindistan cevizi, zencefil gibi aromatik tatlar eklenir. Her lokmada unutulmaz ve yaratıcı çok çeşitli yemekler bulacaksınız. Kuzey Afrika ülkesine bir seyahat planlıyor ve yerel restoranının lezzetlerinide deneyimleyeceksiniz. İşte denemeniz gereken Beş Fas yemeği.

Denemeniz Gereken Fas Yemekleri

1. Fas Tavuk Bastilla ; Bu lezzetli tatlı ve tuzlu hamur işi , bol miktarda safran, zencefil, biber ve tarçın ile haşlanmış tavuk ile doludur. Karışım, badem ile doldurulmadan önce gevrek bir hamur ve omlet arasında katmanlanır. Gerçekten inanılmaz bir lezzet birleşimi.

2. Kuru Erikli Kuzu ; Tatlı ve tuzlu bir başka büyülü kombinasyon, kuru erik ile kuzu. İlk olarak, kuzu tereyağı, zencefil, safran ve soğan içinde düşük bir ısıda pişirilir. Daha sonra, badem ve bir kaç tarçın ve kuru erikle boğulur. Kuzu yerine sığır eti ile de oldukça lezzetli olur.

3. Rfissa Nihai; Çemen otu, safran ve kimyon ile baharatlanmış mercimekli haşlanmış tavuk servis edilmeden önce bir ekmek yatağına yatırılır. Geleneksel olarak yemek yeni doğum yapan anneler için hazırlanır, ancak herkes tadına bakabilir.

4. Harira; Bu çorba birkaç şekilde servis edilir. ancak en yaygın olarak mercimek ve nohutla dolu domates bazlı bir çorbadır. Ek olarak, ekstra ince pirinç ve aromatik bitkiler eklenir.

5. Maakouda; Efsanevi kebaplara ve kalamarlara ek olarak, öne çıkan bir Fas sokak yemeği var, Maakouda. Avuç içi büyüklüğündeki köfte yoğrulmadan ve kızartılmadan önce lezzetli patates püresi ile doldurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir