Dünya Tarihini Değiştiren Kadın Kaşifler

Hepimiz Magellan, Christopher Columbus ve Hernan Cortes’i duyduk,ama Sarah Winnemucca, Annie Londonberry ve Valentina Tereshkova? Bu inanılmaz kadınlar keşfe çıkıp yol açtı ve bize ilham verdi. İşte dünya tarihini değiştiren en ilham verici kadın kaşiflerinden bazıları.

Dünyayı Değiştiren ve Kadınları Güçlendiren Kadın Kaşifler

Sarah Winnemucca

Sarah Winnemucca, yazar, çevirmen, aktivist ve eğitimci olan bir Kızılderili Norther Paiute kadınıydı. Çıktığı yol onu Nevada’nın ve Amerikan Batısının her yerine götürdü. İnanılmaz dil becerileri sayesinde, çeşitli Amerikan yerlileri ve Anglo-Amerikan sömürgecileri arasında çevirmen olarak çalıştı.

Amelia Earhart

Amelia Earhart’ın adı macera ile eş anlamlıdır. Bu maceracı kadın Atlantik Okyanusu’nu geçen ilk kadın olarak kadın pilotların yolunu açtı. Onun zamansız ölümü, dünyanın en trajik gizemlerinden biri olarak tarihe geçti.

Jeanne Baret

Fransız kaşif Jeanne Baret’e 18. yüzyılın sonlarında dünyayı dolaşan ilk kadın oldu. Bir adamın kisvesi altında olsa da, dünya çapında üç yıl boyunca 300 erkekle bir gemide seyahat etmeyi başardı ve en büyük kadın kaşiflerden biri olarak tarihe geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir